Şantiye Gönder - Getir

Ana Sayfa  Önceki Sayfa  Sonraki Sayfa

 

 Bir işe ait dosyaların tümünü diskete veya harddiske kopyalamak ve daha sonra geri almak işlemleri bu menüde yapılır.

 

 Ana menüden Genel İşlemler>Şantiye Gönder-Getir çalıştırılırsa ulaşılan pencerede neler yapılabileceği F1 Yardım butonundan incelenebilir. Buraya Başlat> HakedişGold>Yardımcılar>Oska Hakediş Gönder-Getir  ile de ulaşılabilir.

 

 clip0060

 

 

Bir Şantiye Dosyasını Diskete Kopyalamak

 

 Üstünde bulunulan şantiyenin tüm dosyalarını disket'e veya harddiske sıkıştırarak kopyalar. Nereye kopyalanacağı Ayarlar butonu tıklatılarak belirtilmelidir.

 

 Çok bilgi girilmiş şantiyenin dosyaları taşınacaksa, bu yöntemle bile 1.44'lük bir diskete sığmayacak kadar büyük olabilir. Bu durumda kopyalamaya başlamadan önce bir kaç boş disket hazırlanmalıdır.

 

 Pencerenin solunda üsten aşağıya sıralanmış sekmelerden Şantiyeleri Gönder sekmesi seçili durumda olmalıdır. Listelenmiş şantiyelerden gönderilecek olanın üstünde durup, Gönder butonu tıklanır. Program bu işe ait tüm dosyaları sıkıştırmaya başlar. İşlem bitince sıkıştırılmış dosyaların yazılacağı yeri soran bir pencere açılır.

 

 clip0054

 

 Konum hücresinde gönderilecek yerin adresi yazılıdır. İstenirse burada yeni adres yazılabilir. Başlıktaki Konum # 1 yazısı 1.Disket anlamındadır. Harddiske gönderiliyorsa bu başlığın bir önemi yoktur.

 

 Disket sürücüye takılıp OK butonu ile devam edilir. Dosyalar 1 disketin alamayacağı büyüklükte ise başlığı Konum # 2 olan yeni bir pencere açılır. 2 nolu disketi takıp böylece devam edilir ve disketler (Şantiye Adı) 1, 2, .. şeklinde numaralandırılır.

 

Disket veya Disk'ten Bir Şantiye Dosyasını Getirmek

 

 Pencerenin solunda üsten aşağıya sıralanmış sekmelerden Şantiyeleri Getir sekmesi seçili durumda olmalıdır. Getir butonu tıklanır. Getirilmek istenen şantiye dosyalarının nerede olduğunu soran bir pencere açılır.

 

 clip0055

 

 Önceden disket ya da harddisk'e kopyalanmış bilgilerin nerede olduğu doğru olarak belirtilmelidir.

 

 Belirtilen yerde (disket ya da diskte) dosya mevcutsa, OK tıklanarak işleme devam edilir.

 

 Başlıktaki Konum # 1 yazısı 1.Disket anlamındadır. Harddiskten getiriliyorsa bu başlığın bir önemi yoktur.

 

 Mevcut bir şantiye ile aynı isimli bir yedekten bilgi getiriliyorsa, uyarı penceresi görüntülenir.

 

 Bilgiler 1'den çok sayıda diskete alınmışsa, başlığı Konum # 2 olan yeni bir pencere açılır. 2 nolu disketi takıp böylece disketler bitene kadar devam edilir.

 

 Üzerine Yaz kutusu işaretlenip Tamam denirse yeni bilgilerin güncel olacağına dikkat edilmelidir.

 

 clip0056

 

 Önerilen, Yeni Şantiye Adı kutusuna farklı bir isim yazıp devam etmektir. Bu ismin büyük harflerle ve Türkçe karakter içermeden yazılmasına dikkat edilmelidir.