Malzeme Fiyat Farkı

Ana Sayfa  Önceki Sayfa  Sonraki Sayfa

 

Fiyat Farkı Alan Malzemeler

 

 Bu liste yeşil deftere girilmiş pozlara göre hangi malzemelerden fiyat farkı alınması gerektiğini gösterir. Önce bu listedeki malzemelerin fiyat farkı hesaplama yöntemi belirlenmelidir. Malzemenin tespit tablosuna girmek için poz üstünde ekspres butonuna basınız ya da malzeme üstünde çift tıklayınız.

Listede Görünmeyen Malzemeyi Seçmek

 

 _BulletBlue Bu listede istenen malzeme yoksa; ya yeşil defterde bu malzemeyi içeren bir poz yok ya da programda tanımlanmamış demektir. Bu tanımlamaları yapabilmek için Fiyat Farkı Tespit Tablosu'nda Malzemeler butonundan yararlanın.

 _BulletBlue clip0081 düğmesi tıklanarak gelen pencerede, malzemenin cinsine uygun olanı tıklanarak kayıtlı malzeme pozlarına ulaşılır. Bunlardan biri çift tıklanarak da boş bir Tespit Tablosu'na ulaşılır. 

 _BulletBlue clip0077 butonuna basılarak yeni malzemeler ve malzemeyi içeren pozlar tanımlanır. 

 

 

Malzeme Fiyat Farkı Hesap Yönteminin Belirlenmesi

 

 Malzemelerin listelendiği pencerede Hesaplama Yöntemi sütunu kullanıcı tarafından aynı adlı buton kullanılarak belirlenir. İstenen malzeme üstünde iken düğmesine tıklanırsa seçenekler görünür. Buradan uygun olan onaylanıp işlem tamamlanır.

 

 

Malzemeleri İçeren Pozların Dosyasının Yenilenmesi

 

 Herhangi bir nedenle bulunulan şantiyedeki fiyat farkı içeren imalat/ihzarat pozları ve buna ait bilgiler bozulmuşsa, bu dosyaları ana dosyadaki duruma getirmek gerekebilir.

 

 Malzemeyi İçeren Pozlar dosyası şantiye dosyası ilk açılırken oluşturulur, daha sonra yaptığınız düzeltme ve eklemeler burada saklanır. Bu dosyada Oska tarafından yapılmış değişiklikler, yeni sürümleri yüklemiş olsanız dahi, şantiyenin dosyasını değiştirmez.  En son yüklediğiniz programa ait Malzemeyi İçeren Pozlar dosyasının bu şantiyeye de bire bir gelmesi için; Düzen>Malzemeyi İçeren Pozları Yenile seçeneğini kullanın.

 

 Bu işlem sonucunda; Genel Malzemeler, Nakliyede Akaryakıt, Bina Tesisat ve PVC Boru fiyat farkı içeren imalat/ihzarat pozlarında kullanıcının yaptığı ekleme ve düzeltmeler kaybolur, bu dosyalar yeni açılmış bir şantiyedeki duruma getirilir. Ancak kullanıcının girdiği rayiç fiyatları ve zam tarihleri bozulmaz.

 

 _BulletBlue Fiyat Farklarında Enterpolasyon Uygulaması