Kuruşlandırma (Çarşaf)

Ana Sayfa 

 

Boru Montaj Bedellerini Hesaplamak

 

 _BulletBlue Kuruşlandırma penceresinde Boru Montaj Hesabı sekmesini tıklatın.

 _BulletBlue –Seçili değilse- Müşterek Tesisat iş grubunu seçin.

 _BulletBlue Kuruşlandırılmış pozlardan bulunulan iş grubuna ait, miktarı sıfırdan farklı olan boru montaj malzemesi alması gereken pozlar, listelenir.

 _BulletBlue Aynı montaj türüne giren pozları işaretledikten sonra Düzen>Seçililere Montaj Türü Uygula yazısını tıklatın.

 _BulletBlue Boru Montaj Türünü Belirleme penceresinde seçtiğiniz boru montaj pozunu çift tıklatın.

 _BulletBlue Kuruşlandırma sekmesini ve ardından   Duzenbutonu ile gelen Yeniden Kuruşlandır yazısını seçin. (Otomasyon dışı çalışma durumunda)

 

 

 Not:        

 _BulletBlue Kuruşlandırma işlemi bütün iş gruplarını hesaplar ancak görünen ekran bulunulan iş grubuna aittir. Diğer iş gruplarını izlemek için iş grubunun değiştirilmesi yeterlidir.

 _BulletBlue Boru montaj bedeli hesaplayacağınız poz iki ayrı şekilde döşenmiş ise farklı bir işlem yapmak söz konusu olacaktır. Bunu örnekleyecek olursak, 201-104 pozunun imalat miktarı 100 m olsun. 201-104 pozunun 60 m'si 201-400 pozundan, geri kalan 40 m'si ise 201-500 pozundan döşenmiş olsun. Bu durumda programın doğru işlem yapabilmesi için poz bölümleme işlemi yapmanız gereklidir. 201-104 pozu zaten varolan bir pozdur. Şantiye birim fiyatları penceresine gidip 201-104. (noktalı) olarak aynı tanımlamalara sahip bir başka poz yaratın (Özelliği: Boru montaj bedelli). Daha sonra yeşil deftere gelip 201-104 pozunu 60 m, 201-104. pozunu 40 m olarak kayıt edin. Boru montaj hesabını yeniden yaptırın.

 

Geri Dön