Program Hakkında

Top 

 

Programın Lisans Türleri

 

 HM-Hakediş kullanıcıları için iki farklı lisans seçeneği vardır. Bu seçeneklerden hangisine sahip olunduğu lisans kartında belirtilmiştir. Ayrıca program açıldığında ana pencerede de sahip olunan lisans türü yazılıdır.

 1- Bağımsız (tek) kullanıcı lisansı

Lisans bilgisini Web üzerinden alır.

 2- Server (Sunucu) Lisansı

Server lisansı kilidi denilen bir akıllı kilitle verilir. Bu akıllı kilit ağda sunucu olarak kabul edilen bir bilgisayara takılır. Bu iş için işletim sistemi Türkçe olan bir sunucu bilgisayar tahsis edilmelidir. Bu bilgisayara Hasp Lisans Manager yüklenir. Kullanıcı sayısına göre ayrıca lisanslanan Advantage veri tabanı da sunucuya (server) yüklenir. Sadece sunucuda (ağda) bulunan dosyalarla çalışılabilir.

 

 Not-1: Server lisansında yüklenen Advantage veri tabanının, üreticisi olan SYBASE firması tarafından lisanslandığı, yüklü olduğu bilgisayarın silinmesi, formatlanması ve değiştirilmesi gibi işlemlerden sonra yeniden lisanslamanın zor olduğu bilinmelidir. Bu zorluğa düşülmemesi için sayılan işlemlerden önce Oska’nın bilgilendirilmesi ve önerilecek yolun izlenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

 

Geri Dön