Yaklaşık Maliyet

Ana Sayfa 

 

Excel'den Yaklaşık Maliyet Cetveli Getirmek

 

 Belli biçimlere uyularak Excel (*.xls) olarak hazırlanmış cetvellerden yaklaşık maliyet hesabı sayfasına bilgi getirilebilir.

 

 _Bullet Düzen'den Excel'den Getir'i tıklatın.

 _Bullet Getirilecek Excel Dosyası yazısını seçip getireceğiniz Excel (*.xls) dosyasını bulun.

 _Bullet Dosya adı adres satırına yerleştiğinde sayfa seçimini yapın.

 _Bullet Başlık satırının bulunduğu satır numarasını yazın.

 _Bullet Program, verdiğiniz satır numarasında sütun isimlerini arar: Poz No, Tanımı, Birimi, Miktarı ve Birim Fiyatı.

 _Bullet Aynı isimleri başlık satırında bulamazsa sizden bulduğu başlıkları eşleştirmenizi ister.

 

 clip0488        

 _Bullet Eşleşecek alanlar kutusunda bu alanlardan eşleşmeyen varsa eşleştirin. Eşleşmeyen alanlar kırmızı renkle belirtilirler.

 _Bullet Eşleşecek alanların sıralı olması gerekmez. Örnek; Birinci sırada olan Poz No alanı, Excel dosyasında 5. sırada bulunan Poz Number alanıyla eşleştirilebilir.

       _Bullet Miktar ve birim fiyat bilgilerinden getirilmeyecek olanlar varsa kutusunun işaretini kaldırın.

       _Bullet Ekranda gösterilen ve getirilebilecek ilk ve son satır numarasını belirten değerleri gerekiyorsa değiştirin.

       _Bullet Seçimleriniz getirme işlemine uygunsa aktifleşen Uygula ile işlemi başlatın.

       _Bullet Burada daha önce kullanılmış olan pozlar varsa uyarı penceresi çıkar. Bu uyarı mesajı, getirmeye çalıştığınız Excel dosyasında pozun 2 kere kullanılması durumunda da çıkar.

 

 clip0486

       _Bullet Yenile; buradaki pozun sadece miktarına Excel'den gelen bilgiyi yazar. Tümünü Yenile; bu ve sonraki kayıtlarda buradaki pozların miktarına Excel'den gelen miktarları sormadan yazar. Atla ise buradaki miktarları değiştirmez.

       _Bullet Buraya getirilen pozlardan işin birim fiyatları'nda olmayanlar aynı zamanda oraya da kaydedilirler. Ancak Aynı Poz No ile kayıt var uyarısına verilen Yenile yanıtının işin birim fiyatlarındaki bilgileri yenilemediğine dikkat edilmelidir. Bir Excel dosyasından alınan poz bilgilerinin (tanımı, birimi, birim fiyatı) mevcut poz bilgilerini yenilemesi isteniyorsa Excel'den getirme işlemi işin birim fiyatları'nda yapılmalıdır.

 

 

Not-1: Getirilecek Excel dosyasında Poz alanının metin olması gerektiğine dikkat edin, değilse bu duruma getirin. Aksi halde Excel dosyasında -örnek- 17.001 olarak görünen poz numarası sayı gibi algılanır ve 17001 şeklinde getirilir.

 

Not-2: Excel dosyalarının farklı sürümde olması bazı durumlarda sorun yaratabilir. Getirilecek Excel dosyasını tanıttığınızda "Can not open a file ..." veya benzeri bir uyarı alırsanız getirilecek Excel dosyasını farklı kaydet yapın. Gelen seçeneklerde Excel 97-2003 sürümünü seçip kaydedin. Sonra bu dosyayı seçerek işleminize devam edin.

 

 

Geri Dön