Program Hakkında

Ana Sayfa 

 

Programın Lisans Türleri

 

 e-Hakediş kullanıcıları için dört farklı lisans seçeneği vardır. Bu seçeneklerden hangisine sahip olunduğu lisans kartında belirtilmiştir. Ayrıca program açıldığında ana pencerede de sahip olunan lisans türü yazılıdır.

 1- Bağımsız (tek) kullanıcı lisansı

Bu lisans türü iki şekilde verilebilir:

a) Bir akıllı kilitle verilir. Bir bilgisayara yüklenip çalışılabilir. Akıllı bellek sadece bu lisans türünde kullanılabilir.

b) Lisans bilgisini Web üzerinden alan türde lisanslama da mümkündür.

 2- Kurumsal lisans

Kurumsal kilit denilen bir akıllı kilitle verilir. Bu akıllı kilit ağdaki bir bilgisayara takılır. Bu bilgisayara Hasp Lisans Manager yüklenir. Veri tabanı lisansı gerektirmez. Lisans sayısı kadar kullanıcı, sadece kişisel bilgisayarlarındaki dosyalarla çalışabilirler.

 3- Server (Sunucu) Lisansı

Server lisansı kilidi denilen bir akıllı kilitle verilir. Bu akıllı kilit ağda sunucu olarak kabul edilen bir bilgisayara takılır. Bu iş için işletim sistemi Türkçe olan bir sunucu bilgisayar tahsis edilmelidir. Bu bilgisayara Hasp Lisans Manager yüklenir. Kullanıcı sayısına göre ayrıca lisanslanan Advantage veri tabanı da sunucuya (server) yüklenir. Sadece sunucuda (ağda) bulunan dosyalarla çalışılabilir.

 4- Yönetici Konsolu ile Uyumlu Server (Sunucu) Lisansı

Üçüncü maddedeki lisansın bütün özelliklerine ek olarak YMH Yönetici Konsolu (Yaklaşık Maliyet ve Hakediş Dosyalarının Webden İzlenmesi ve Kontrolü için Yönetici Konsolu) ile uyumlu olan lisansdır. Bu özelliği akıllı kilidin içine yazılır. Kullanıcılar için üretilip verilen ve ilk kullanımda lisans kodu girişine yazılması gereken bir kod’la çalışır. (S280411-T244-H348 gibi)

 

 Not-1: Server lisansında yüklenen Advantage veri tabanının, üreticisi olan SYBASE firması tarafından lisanslandığı, yüklü olduğu bilgisayarın silinmesi, formatlanması ve değiştirilmesi gibi işlemlerden sonra yeniden lisanslamanın zor olduğu bilinmelidir. Bu zorluğa düşülmemesi için sayılan işlemlerden önce Oska’nın bilgilendirilmesi ve önerilecek yolun izlenmesi gerektiği unutulmamalıdır.

 Not-2: Yukarıdaki lisans türleri e-HakedişCAD ürünü için de geçerlidir.

 

 

Geri Dön