Otomasyon Seçenekleri

Ana Sayfa 

 

Sözleşmedeki Bedelleri Pursantajdan Otomatik Hesaplama Seçeneği

 

 Anahtar teslimi götürü bedelli işlerde hakediş düzenlemek için açılan bir dosyanın iş kalemi veya iş grubu bazında sözleşme bedellerini girerken 2 seçenek vardır.

 

 1. Pursantajlar (yüzdeler) girilip bedelleri programın hesaplaması istenebilir. Bu durumda Pursantaj'dan Hesaplanacak seçeneği kullanılmalıdır.

 

 Bu durumda, Sözleşmedeki İş Miktarları ve/veya İş Gruplarının Sözleşmedeki Pursantajları pencerelerinde sadece yüzde (pursantaj) değerleri girilir. Bunların sözleşmedeki bedelleri toplam sözleşme bedeli üzerinden program tarafından hesaplanır.

 

 

 2. Hem pursantajlar (yüzdeler) hem de bedeller elle girilebilir. Bu durumda Bedelleri ve Pursantajlar Elle Girilecek seçeneği kullanılır.

 

 Bu durumda, Sözleşmedeki İş Miktarları ve/veya İş Gruplarının Sözleşmedeki Pursantajları pencerelerinde yüzde (pursantaj) değerleri ve bunların sözleşmedeki bedelleri ayrı ayrı girilebilir.

 

 Adı geçen pencerelerde otomatik hesaplatma özelliği olmadığı halde, girilen yüzdelerden sözleşme bedelleri hesaplatılabilir. Bunun için Düzen>İşaretli ... Yeniden Hesapla özelliğinden yararlanılır.

 

 Değiştirilen seçeneklerin geçerli olabilmesi için Otomasyon Seçenekleri penceresinden Uygula ile çıkılmalıdır.

 

 

Not: Burada bahsedilen seçenekler sadece Anahtar Teslimi Götürü Bedelli İş durumunda kullanılır.

 

 

Geri Dön