Otomasyon Seçenekleri

Ana Sayfa 

 

Yazdırma Ayarları

 

 Otomasyon Seçenekleri>Genel sekmesinde Yazdırma Ayarları bölümünde üç farklı tercihe ait seçenekler vardır.

 

 Belgelerin kaydedileceği klasörün yeri

 

 Yaklaşık Maliyet Belgeleri'nin toplu olarak oluşturulabildiği aynı isimli menüde oluşan YM Belgeleri klasörünün bulunması istenen yer (Masaüstü veya Belgelerim) kullanıcı tarafından burada seçilerek belirtilmelidir. İlk değer olarak her zaman masaüstü alınır.

 

 Oluşacak belgelerin türü

 

 Programın tüm yazıcı çıktıları Word belgesi olarak açılacak şekilde düzenlenmiştir. Bu çıktılar istenirse pdf olarak da alınabilir. Ayrıca birçok belge için Excel olarak oluşturma seçeneği eklenmiştir.

 

 Bu pencerede istenen çıktı türü seçilir.

 

 Önemli Not: Programda, değişikliklerin hemen uygulandığı ve öncelikle güncellenen çıktılar Word ve pdf formatında olanlardır. Bütün çıktıların kontrol edilmesi gerekmekle birlikte, özellikle Excel formatı kullanıldığında daha bir dikkatle gözden geçirilmelidirler.

 

 

 Belgelerdeki Poz No alanlarına ne yazılsın?

 

 Program her yerde poz numarası esası ile çalışır. Ancak bazen bu numaraların gizlenmesi gerekebilir.

 

 Kullanıcı bulunulan iş dosyasındaki tüm çıktılarda poz numarası alanında çıkmasını istediği bilgiyi burada belirtmelidir. Bu seçenekler; Asıl Poz No'lar yazılsın, Özel Kod No'lar yazılsın ve Boş bırakılsın olmak üzere 3 tanedir.

 

 Not: Belgelerdeki Poz No alanlarına ne yazılsın: Özel Kod No'lar seçili olduğu halde, kullanılan pozlara İşin Birim Fiyatları menüsünde özel kodlar atanmamışsa, belgelerdeki poz no alanlarında asıl poz numaraları görünür.

 

 Belgelerde İş Grubu Nasıl Yazılsın?

 

 Belgelerde iş grubu ya Sadece İş Grubu ya da Bağlı olduğu ana gruplar ile yazdırılabilir.

 

 clip0019

 

 

 clip0020

 

 Belgelerde iş grubu olarak ne yazılsın sorusu için Sadece İş Grubu seçilmişse, örnekteki birinci grup tüm belgelerde KAZI, DOLGU, DRENAJ, YALITIM İMALATLARI olarak yazılır.

 

 clip0044

 

 Belgelerde iş grubu olarak ne yazılsın sorusu için diğer seçenek olan Bağlı olduğu ana gruplar ile belirlenmişse, örnekteki birinci grup tüm belgelerde İNŞAAT İMALATLARI>KAZI, DOLGU, DRENAJ, YALITIM İMALATLARI olarak yazılır.

 

 Belgelerde İşin Adı'na ne yazılsın?

 

 Belgelerde, dosya açarken girilen ve programın ana penceresinde konumlanan isim, işin adı olarak kullanılır. Ancak bu alanın büyüklüğünün yetmediği durumlar olabilir. Buradaki İşin Uzun Adı alanı çok uzun isim içeren işler için konulmuştur. İşin adı alanına sığdırılamayan isimler (özellikle bazı karayolları işlerinde rastlanır) burada İşin Uzun Adı seçeneği kullanılıp girildiğinde tüm belgelerde kullanılır.

 

 Değiştirilen seçeneklerin geçerli olabilmesi için Otomasyon Seçenekleri penceresinden Uygula ile çıkılmalıdır.

 

 

Geri Dön