Aktarmasız Analizler

Ana Sayfa  Önceki Sayfa  Sonraki Sayfa

 

Aktarmasız Analizler

 

 Aktarmasız analiz ile anlatılmak istenen her bir iş kaleminin içindeki alt analizleri ayrıştırarak sadece rayiçlerin miktar ve tutarını hesaplamaktır. Bu hesaplama, işin analizleri dosyası temel alınarak yapıldığı için; öncelikle işin analizleri dosyasında yapılması gereken işlemler tamamlanmalıdır.

 

 Buradaki hesaplamaların sağlıklı olabilmesi için işin analizleri dosyasında şunlar yapılmış olmalıdır;

 

 1- Yaklaşık maliyette kullanılan analizli pozların işin analizleri dosyasında olması sağlanmalıdır.

 

 2- İşin analizleri, aynı isimli pencerede "Hesapla" özelliği kullanılarak güncel hale getirilmelidir.

 

 _Bullet Aktarmasız Analizler penceresine girildiğinde son hesaplanmış olanlar listelenir. Son durumu oluşturmak için clip0043 düğmesi tıklanır.

 

 clip0547

 

 

 Buradaki Kârsız Fiyat (KzF), Kâr Oranı ve Kârlı Fiyat sütunları İşin Analizleri dosyasından alındığı halde, Girdilerin Toplamı (GT) ilgili pozun alt pencerede bulunan analiz girdilerinin toplamıdır. Bu nedenle bazı durumlarda farklılıklar gösterebilir. Kısaca analizle hesaplanan birim fiyat analiz girdilerinin toplamından farklı olabilir. Bu durum yuvarlama farklılıklarından olabileceği gibi özellikle girdilere belli yüzdelerle ekleme yapılmış analizli pozlarda meydana gelir. Analizle hesaplanan fiyatın aktarmasız analizle bulunandan bir farkı varsa bu değer Diğer (KzF-GT) sütununda gösterilir.

 _Bullet Oluşan yeni listede her bir poz için malzeme, işçilik, makine, ... şeklinde bileşen tutarları ve toplamdaki yüzdeleri hazırdır.

 _Bullet Analizlerde kullanılmış rayiçlerden (girdilerden) herhangi bir maliyet grubuna bağlanmamış olanlar varsa bu duruma ait bir uyarı alınır.

 

 clip0539

 

 _Bullet Gelen pencerede tanımlamalar yapılıp devam edilebilir.

 _Bullet Düzen'den Liste tıklatılırsa iş kalemini oluşturan maliyet gruplarının tutarları listelenir.

 _Bullet Yazdır düğmesi ile bir aktarmasız analiz yazdırılabilir.

 

 _BulletBlue Analiz Girdilerini Maliyet Grubuna Bağlamak

 _BulletBlue Özel Düzenlemiş Formda (şekilde) Aktarmasız Analiz Yazdırmak

 

 

Not: Aktarmasız analizlerin doğru olması için İşin Analizleri penceresinde Hesapla düğmesi ile tüm hesaplamalar yenilenmelidir.