Mahal Listesi ve Metrajları

Ana Sayfa  Önceki Sayfa  Sonraki Sayfa

 

Mahal Metrajlarını Yaklaşık Maliyet Cetveli'ne Göndermek

 

 Yaklaşık Maliyete Gönder düğmesi ile yapılmış metrajlar gönderilebilir. Ancak gönderme işleminin yapılabilmesi için her bir yüzeydeki metraj pozlarının hangi iş grubuna gönderileceği belirlenmiş olmalıdır. Zaten program pozlarının aktarılacağı iş grubunun tanımlanmadığı bir yüzey bulursa Eşleştirme Listesi penceresini açar. Eşleştirmenin bir kez yapılması yeterlidir. Buna rağmen devam edilirse Bazı Yüzeylerdeki pozların aktarılacağı iş grubu belirlenmemiş şeklinde bir uyarı verir.

 

 

 clip0423

 

 Pozların miktarları ile belirtildiği listede hangi iş grubuna aktarılacağı da görünür. Bu listenin tümü veya sadece seçilenler yaklaşık maliyete gönderilebilir.

 

 Pozun miktarının nerelerden geldiğini görmek için o poz üstündeyken Ayrıntı düğmesi tıklatılarak gelinen pencereden yararlanılır.

 

 

 Not-1: Yaklaşık maliyete gönderme işlemi orada elle girilmiş poz miktarlarını sıfırlar. Ayrıca her defasında daha önce buradan (mahal metrajlarından) gönderilmiş miktarları yeniler. Programın Metrajlar menüsünde yapılıp gönderilmiş (imalat) metraj miktarlarında ise bir değişiklik yapmaz.

 

 Örnek olarak bir poz için bir iş grubuna buradan (mahal metrajlarından) 100 birim, Metrajlar menüsünden ise aynı poz için aynı iş grubuna 75 birim gönderilmiş olsun. Bu durumda yaklaşık maliyet cetvelinde çalışılan iş grubunda kullanılan bu poz için görünen miktar bu iki metrajdan gönderilen miktarların toplamıdır, yani (100+75) 175 birimdir.

 

 Not-2: Yaklaşık maliyete gönderilen miktarların hangi yüzeylerden gönderildiğinin ayrıntılı olarak belli olması için her bir yüzey üstünde tıklatıp (bulunup) metraj pozlarının bir kere listelenmesini sağlamak gerekir.

 

 clip0487

 

Geri Dön